wmspotters.pl
Czwartek, 22 Czerwca 2017

Olsztyn:
Temperatura
Ciśnienie

467785 wizyt
 Strona główna Artykuły Lotniska Galeria Kontakt RSS Nasz twitter


Radar na żywo Nasza galeria na lotnictwo.net.pl Kanal na YouTube

Oficjalny partner witryny
Aeroklub Warmińsko-Mazurski

Kamera AWM
Kamera AWM


RNAV nad Warmią i Mazurami


Czym jest RNAV spotting ?

       RNAV to skrót od Area Navigation (nawigacja obszarowa). Jest to określenie charakteryzujące osoby, które zajmują się obserwowaniem statków powietrznych poruszających się ponad Polską na pułapach tranzytowych, czyli właśnie w przestrzeni RNAV. Po prostu spotter RNAV to taki gość, co w pogodne dni kiedy świeci słońce obserwuje błękitne niebo w celu dostrzeżenia lub też sfotografowania wielkiej żelaznej ptaszyny na dużej wysokości.

       Ogólnie taki typ spottera fotografuje samoloty od 36000 stóp (11000 m.) do nawet 41000 stóp (jedna stopa to ok. 30 cm.), natomiast znaczna większość samolotów na naszym niebie lata na wysokości od 33000 ft. do 36000 ft. (stóp).

       Większość spotterów RNAV posiada co najmniej lornetkę, aparat cyfrowy z dużym zoomem lub też lustrzankę z dobrym obiektywem. Sporo osób wykorzystuje lunety a nawet teleskopy, dzięki czemu mieszkanie w pobliżu lotniska staje się już zbędne, gdyż zaobserwowane maszyny na wysokości przelotowej nierzadko stanowią rarytasy na skalę europejską.

Kiedy najlepiej obserwować ?

       RNAV spotting można prowadzić całą dobę, ponieważ ruch lotniczy na wysokości przelotowej w przeciwieństwie do krajowych lotnisk komunikacyjnych odbywa się także nocą. Nocą widać zazwyczaj tylko oświetlenie antykolizyjne (światło czerwone i zielone, oraz światła stroboskopowe barwy białej). Przez lornetkę można już zobaczyć więcej, np. światła w kabinie pasażerskiej. Również rankiem i o zachodzie słońca warto spojrzeć w niebo i dostrzec samoloty wypuszczające smugi kondensacyjne, które dzięki promieniom słonecznym nabierają nowych barw. Jedną z ulubionych pór roku spottera RNAV jest zima, kiedy to krystalicznie czyste powietrze umożliwia wspaniałe spotterskie doznania. 

Spotting RNAV nad Warmią i Mazurami:

       Mieszkaniec północno - wschodniej Polski uprawiający spotting RNAV nie powinien się nudzić, gdyż nad naszym województwem latają samoloty w trzech korytarzach powietrznych. Są to:

- UN 858
- UT 727
- UL 735

       Zachęcamy do zapoznania się z mapką górnych dróg lotniczych (RNAV) w północno - wschodniej Polsce, na którą naniesione są również najważniejsze miasta, porty lotnicze oraz pomoce nawigacyjne w postaci radarów.

MAPA PUSTA.jpg

rss   E–mail: kontakt  © by WMSpotters 2009-2017   Grafika & php: Michał Pyzel